آخرين اخبار
خانه » آثار باستانی » آب انبار » آب انبار حاج سید حسین خویدکی
آب انبار حاج سید حسین خویدکی

آب انبار حاج سید حسین خویدکی

در گذشته های دور خیری به نام حاج سید حسین خویدکی در روستای خویدک از توابع استان یزد می زیسته که منشاء اثرات خیر بسیاری بوده از جمله۸ اب انبار میباشد که یکی از این آب انبار به نام آب انبار حاج سید حسین واقع در روستای باستانی خویدک میباشد که مربوط به دوره قاجار است .
این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۳۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آب انبار چهار بادگیر بلند و شکیل دارد به ارتفاعی در حدود ۱۰ متر و گنبدی آجر پوش . ورودی و سر در آب آنبار هم در اوج زیبایی و ظرافت بنا شده با نقوشی و طرحهای هندسی منظم و کاشیهای لاجوردی زیبا .

 

آب اَنبار، یا انبار، حوض انبار، حوض، سردابه، برکه، مَصْنَع، مَصْنَعه، منبع و گاه آبدان، آبگیر، تالاب و بَرخ، نوعی مخزن آب سرپوشیده و آب‌بندی شده و غالباً ساخته شده در پایین‌تر از سطح زمین که به منظور ذخیره آب آشامیدنی برای ایام کم‌آبی یا پایداری در برابر دشمن در هنگام محاصره شدن و گاه استفاده از آب خنک در تابستان، در شهرها، روستاها، دژها، مسیر راههای کاروان‌رو (در رباطها و کاروانسراها) و در دل کوهها ساخته شده است. این نوع مخازن آب در بیشتر نقاط سرزمین ایران «آب انبار» (دانشنامه ایران و اسلام؛ گلزاری، ۵۳؛ افسر، ۲۱۹؛ افشار، ۱/۷۴، ۱۰۰، ۲/۸۶، ۶۶۵ ـ۶۶۹؛ مخلصی، ۲۱۵، ۲۱۷، ۲۱۸؛ آیت الله زاده شیرازی، ۳۰ـ۳۶) و در برخی نقاط چون بیرجند «انبار» (ستوده، مقاله منتشر نشده)، حوض (ابن بلخی، ۱۵۶؛ شکورزاده، ۶۴۳؛ افشار، ۱/۷۴؛ مخلصی، ۲۱۳،‌قس: ناصرخسرو، ۶۵، ۱۲۲)، برکه (ستوده همان؛ نراقی، ۱۵۸، ۳۰۳، ۳۰۴؛ افشار، ۱/۱۰۴، ۲۲۲، ۲/۶۵۲، ۶۵۵)، منبع (نراقی، ۳۰۷) و در دیگر شهرهای ایران با نامهایی چون مُرغِیْ و مُرغِک (در ساوه) وهَوْد، احتمالاً صورتی دیگر از حوض (در خندق و بیابانک) خوانده می‌شود.

 

 

 

منبع: نگاه و   ویکی پدیا و تبیان

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*